Menu Close

Program

Monday 8th July

Opening Session : 09:00 – 09:30
Keynote : 09:30 – 10:30 – Teaching programming in the age of generative AI – Simone Martini
Session 1A 11.00 – 12.40: Generative AI – perspectives (Session chair: Åsa Cajander) ;
Early Adoption of Generative Artificial Intelligence in Computing Education: Emergent Student Use Cases and Perspectives in 2023 ; C. Estelle Smith, Kylee Shiekh, Hayden Cooreman, Sharfi Rahman, Yifei Zhu, Md Kamrul Siam, Michael Ivanitskiy, Ahmed M. Ahmed, Michael Hallinan, Alexander Grisak and Gabe Fierro
Guidelines for the Evolving Role of Generative AI in Introductory Programming Based on Emerging Practice ; Joyce Mahon, Brett A. Becker and Brian MacNamee
AI-Grading Standup Updates to Improve Project-Based Learning Outcomes ; Tyler Menezes
Artificial Intelligence in Everyday Life 2.0: Educating University Students from Different Majors ; Maria Kasinidou, Styliani Kleanthous, Matteo Busso, Marcelo Rodas, Jahna Otterbacher and Fausto Giunchiglia
Session 1B 11.00 – 12.40: Feedback (Session chair: Lina Battestilli) ;
Feedback-Generation for Programming Exercises With GPT-4 ; Imen Azaiz, Natalie Kiesler and Sven Strickroth
Let Them Try to Figure It Out First – Reasons Why Experts (Do Not) Provide Feedback to Novice Programmers ; Dominic Lohr, Natalie Kiesler, Hieke Keuning and Johan Jeuring
Iterative Student Program Planning using Transformer-Driven Feedback ; Elijah Rivera, Alexander Steinmaurer, Kathi Fisler and Shriram Krishnamurthi
Open Source Language Models Can Provide Feedback: Evaluating LLMs’ Ability to Help Students Using GPT-4-As-A-Judge ; Charles Koutcheme, Nicola Dainese, Sami Sarsa, Arto Hellas, Juho Leinonen and Paul Denny
Session 1C 11.00 – 12.40: Code quality (Session chair: Jürgen Börstler) ;
Catalog of Code Quality Defects in Introductory Programming ; Anna Řechtáčková, Radek Pelánek and Tomáš Effenberger
Embedded-check a Code Quality Tool for Automatic Firmware Verification ; Rafael Corsi Ferrão, Igor dos Santos Montagner, Mariana Silva, Craig Zilles and Rodolfo Jardim de Azevedo
Asking Students to Refactor their Code: A Simple and Valuable Exercise ; Cruz Izu and Claudio Mirolo
Are a Static Analysis Tool Study’s Findings Static? A Replication ; David Liu, Jonathan Calver and Michelle Craig
Session 1D 11.00 – 12.40: Errors and testing (Session chair: Jane Waite) ;
Comparison of Three Programming Error Measures for Explaining Variability in CS1 Grades ; Valdemar Švábenský, Maciej Pankiewicz, Jiayi Zhang, Elizabeth B. Cloude, Ryan S. Baker and Eric Fouh
Navigating Compiler Errors with AI Assistance: A Study of GPT Hints in an Introductory Programming Course ; Maciej Pankiewicz and Ryan Shaun Baker
Insights from the Field: Exploring Students’ Perspectives on Bad Unit Testing Practices ; Anthony Peruma, Eman Abdullah Alomar, Wajdi Aljedaani, Christian Newman and Mohamed Wiem Mkaouer
Combining Local Testing with Automatic Commits: Benefits for Progress Tracking and CS2 Students’ Learning Experience ; Aleksandar Karakaš and Denis Helic
Session 1E 11.00 – 12.40: Tips, Techniques and Courseware (Session chair: Tomi Suovuo & Ilenia Fronza) ;
Automated Evaluation of Games programmed in Computer Science Assessments ; Dieter Meiller, Michael Wiehl and Lucia Bäuml
Active Repos: Integrating Generative AI Workflows into GitHub ; Richard Glassey and Alexander Baltatzis
Pytch – Supporting your teaching of coding in classroom ; Glenn Strong, Ben North, Sara Fiori, Duncan Wallace, Nina Bresnihan and Brian Gillespie
Parsons Problems for Professional Learners ; Geela Venise Fabic Chee, Arzoo Atiq, Alex Zable, Josh Burridge and Sadia Nawaz
Explaining Algorithms with the Visual Programming Language Algot ; Sverrir Thorgeirsson and Oliver Graf
Session 2A 14.20 – 15.10: Recursion (Session chair: Max Fowler) ;
“Like a Nesting Doll”: Analyzing Recursion Analogies Generated by CS Students Using Large Language Models ; Seth Bernstein, Paul Denny, Juho Leinonen, Lauren Kan, Arto Hellas, Matt Littlefield, Sami Sarsa and Stephen MacNeil
Why Is Recursion Hard to Comprehend? An Experiment with Experienced Programmers in Python ; Aviad Baron and Dror Feitelson
Session 2B 14.20 – 15.10: Panel: Computer Science Curricula 2023 (CS2023): Rising to the Challenges of Change in AI, Security, and Society ; Sherif Aly, Brett Becker, Amruth Kumar and Rajendra K. Raj
Session 2C 14.20 – 15.10: Computing in schools 1 (Session chair: Tobias Kohn) ;
Experimental Analysis of First-Grade Students’ Block-Based Programming Problem Solving Processes ; Gabriele Pozzan, Costanza Padova, Chiara Montuori, Tullio Vardanega and Barbara Arfé
Experiences Trialling a Novel Block-to-text Environment in a Summer School Context ; Glenn Strong, Ben North, Brian Gillespie, Sara Fiori, Duncan Wallace and Nina Bresnihan
Session 2D 14.20 – 15.10: Teaching (Session chair: Matti Tedre) ;
Grasping the Unseen: TA Insights into Teaching Subtle Concepts in Computer Science ; Pontus Haglund, Linda Mannila, Aseel Berglund and Filip Strömbäck
Classification of Shared Tasks Used in Teaching ; Theresa Elstner, Bärbel Hanle, Frank Loebe, Maik Fröbe, Nikolay Kolyada, Janis Mohr, Jörg Frochte, Sven Hofmann, Benno Stein and Martin Potthast
Session 2E 14.20 – 15.10: Sponsor session (Session chair: Bedour Alshaigy) ;
Session 3A 15:30 – 16:45: Assessment and autograding (Session chair: Brett Becker) ;
Code Generation Based Grading: Evaluating an Auto-grading Mechanism for “Explain-in-Plain-English” Questions ; David Smith and Craig Zilles
Quickly Producing “Isomorphic” Exercises: Quantifying the Impact of Programming Question Permutations ; Max Fowler, David Smith and Craig Zilles
A Comparison of Proctoring Regimens for Computer-Based Computer Science Exams ; Chinedu Emeka, Mariana Silva, Matthew West and Craig Zilles
Session 3B 15:30 – 16:45: Computing in schools 2 (Session chair: Juho Leinonen) ;
Feedback Literacy: Holistic Analysis of Secondary Educators’ Views of LLM Explanations of Program Error Messages ; Veronica Cucuiat and Jane Waite
“Something that Happens Each Day” – Students’ Explanations of What Algorithms Are ; Martina Landman and Tobias Kohn
Big Ideas of Cryptography in Primary School ; Michael Lodi, Simone Martini and Maria Cristina Carrisi
Session 3C 15:30 – 16:45: Cybersecurity 1 (Session chair: Leo Porter) ;
Research and Practice of Delivering Tabletop Exercises ; Jan Vykopal, Pavel Čeleda, Valdemar Švábenský, Martin Hofbauer and Martin Horák
From Paper to Platform: Evolution of a Novel Learning Environment for Tabletop Exercises ; Valdemar Švábenský, Jan Vykopal, Martin Horák, Martin Hofbauer and Pavel Čeleda
Using Real-world Bug Bounty Programs in Secure Coding Course: Experience Report ; Kamil Malinka, Anton Firc, Pavel Loutocký, Jakub Vostoupal, Andrej Krištofík and František Kasl
Session 3D 15:30 – 16:45: Databases (Session chair: Kevin Buffardi) ;
Teaching Multiple Data Models and Query Languages ; Jens Ehlers
Building Blocks Towards More Effective SQL Error Messages ; Toni Taipalus and Hilkka Grahn
Enhancing Feedback Generation for Autograded SQL Statements to Improve Student Learning ; Carsten Kleiner and Felix Heine
Session 3E 15:30 – 16:45: Computer science theory (Session chair: Stan Kurkovsky) ;
Redux: An Interactive, Dynamic Knowledge Base for Teaching NP-completeness ; Kaden Marchetti, Andrija Sevaljevic, Alex Diviney, Russell Phillips, Caleb Eardley, Rajiv Khadka, Daniel Igbokwe and Paul Bodily
Nondeterministic to Deterministic Finite-State Machine Visualization ; Tijana Minić and Marco T. Morazan
FSM Builder: A Tool for Writing Autograded Finite Automata Questions ; Eliot Robson, Sam Ruggerio and Jeff Erickson
16:45 — 17:45: Concert
17:45 — 18:45: Reception

Tuesday 9th July

Session 4A 09.00 – 10.40: Generative AI – programming (Session chair: Andrew Luxton-Reilly) ;
Self-Regulation, Self-Efficacy, and Fear of Failure Interactions with How Novices Use LLMs to Solve Programming Problems ; Lauren Margulieux, James Prather, Brent Reeves, Brett Becker, Gozde Cetin Uzun, Dastyni Loksa, Juho Leinonen and Paul Denny
Explaining Code with a Purpose: An Integrated Approach for Developing Code Comprehension and Prompting Skills ; Paul Denny, David Smith, Max Fowler, James Prather, Brett Becker and Juho Leinonen
Performance, Workload, Emotion, and Self-Efficacy of Novice Programmers Using AI Code Generation ; Nicholas Gardella, Raymond Pettit and Sara Riggs
CS1-LLM: Integrating LLMs into CS1 Instruction ; Annapurna Vadaparty, Daniel Zingaro, David Smith, Mounika Padala, Christine Alvarado, Jamie Gorson Benario and Leo Porter
Session 4B 09.00 – 10.40: EDI (Session chair: Rebecca Robinson) ;
Why Female Students Are Dropping out of CS Programs ; Rukiye Altin and Andreas Mühling
Competency and Equity Driven Grading System for Computer Science Curriculum ; Benjamin Fine
“You don’t see too many of me, too many of us, in that area”: Exploring the Challenges and Opportunities of Promoting STEM Education among Black and Latinx Students ; Isabella Lopez and Sanorita Dey
Generation and Evaluation of a Culturally-Relevant CS1 Textbook for Latines using Large Language Models ; Ismael Villegas Molina, Audria Montalvo, Shera Zhong, Mollie Jordan and Adalbert Gerald Soosai Raj
Session 4C 09.00 – 10.40: Professional skills (Session chair: Mats Daniels) ;
Early Computer Science Students’ Perspectives Towards The Importance Of Writing ; Rutwa Engineer, Naaz Sibia, Michael Kaler, Bogdan Simion and Lisa Zhang
Student Perceptions of Computer Science as a Profession ; Stacy Doore, Qingyi Cao and Cynthia Zafiris
Embedding Technical, Personal and Professional Competencies in Computing Degree Programmes ; Tom Crick, James H. Davenport, Tom Prickett, Alan Hayes, Alastair Irons and David Bowers
Students’ Perceptions of Behaviors Associated with Professional Dispositions in Computing Education ; Natalie Kiesler, Bonnie Mackellar, Renée McCauley, Mihaela Sabin, Amruth Kumar and John Impagliazzo
Session 4D 09.00 – 10.40: Plagiarism (Session chair: Michael Liut) ;
Semantic Similarity Search for Source Code Plagiarism Detection: An Exploratory Study ; Fahad Ebrahim and Mike Joy
ChatGPT and Cheat Detection in CS1 Using a Program Autograding System ; Ashley Pang and Frank Vahid
Performance Analysis and Interviews of Non-CS-Major Students Sanctioned for Cheating in CS1 ; Ashley Pang and Frank Vahid
Style Anomalies Can Suggest Cheating in CS1 Programs ; Benjamin Denzler, Ashley Pang, Mariam Salloum and Frank Vahid
Session 4E 09.00 – 10.40: DC Lightning talks (Session chair: Steve Cooper & Valentina Dagiene) ;
Educators as Stakeholders within Adaptive Learning ; Nawaf Alajlani
Developing Automatic Methods for Teaching Code Quality in Introductory Programming ; Anna Řechtáčková
Towards Better Design and Delivery of SE Team Project Courses ; Nayla Nasir
Improving Dropout Prediction for Informatics Bachelor Students ; Bettina Manuela Johanna Kern
Towards the Integration of Large Language Models in an Object-Oriented Programming Course ; Bruno Pereira Cipriano
Improving Computing Higher Education in Prisons ; Sven Grübel
Integrating Sustainability Cases in Higher Computing Education ; Bashira Jaradat
A Learning Theory of Programming Language Acquisition ; David Zabner
A Proposal to Test a Strategy of Interdisciplinary Transfer between Algebra and Computer Science for Self-Efficacy, Optimized Cognitive Load, and Conceptual Understanding ; Noah Cowit
Empowering black women in computing: fostering inclusion and belonging through virtual communities ; Luce-Melissa Kouaho
A mental leap: Impact of Teaching the Math behind Machine Learning Techniques in K-12 ; Lukas Lehner
Meaningful Highlighting – Improving Educational IDEs to Enhance Code Comprehension for Programming Novices ; Annika Vielsack
Teaching Cyber Security to High-School Students ; Sven Grübel
Teaching Programming through Multi-Context Physical Computing ; Alexandra Maximova
Session 5A 11.25 – 13.05: Virtual tutors (Session chair: James Prather) ;
Can Small Language Models with Retrieval-Augmented Generation Replace Large Language Models when Learning Computer Science? ; Patrick Bassner, Eduard Frankford and Stephan Krusche
Iris: An AI-Driven Virtual Tutor for Computer Science Education ; Suqing Liu, Zezhu Yu, Feiran Huang, Yousef Bulbulia, Andreas Bergen and Michael Liut
Chatbot Development Using LangChain: A Case Study to Foster Critical Thinking and Creativity ; Laura Farinetti and Lorenzo Canale
Desirable Characteristics for AI Teaching Assistants in Programming Education ; Paul Denny, Stephen MacNeil, Jaromir Savelka, Leo Porter and Andrew Luxton-Reilly
Session 5B 11.25 – 13.05: Emotions, confidence and belonging (Session chair: Fiona McNeill) ;
Exploring Students’ Self-Confidence in Their Programming Solutions ; Sven Strickroth
In-Person vs Blended Learning: An Examination of Grades, Attendance, Peer Support, Competitiveness, and Belonging ; Anshul Shah, Vardhan Agarwal, Leo Porter, William G. Griswold and Adalbert Gerald Soosai Raj
On Using Physiological Sensors and AI to Monitor Emotions in a Bug-Hunting Game ; Natalia Silvis-Cividjian, Joshua Kenyon, Elina Nazarian, Stijn Sluis and Martin Gevonden
Fostering and Assessing Dispositions by providing Grades a Meaning in a Computing Education Context ; Laura Tubino and Andrew Cain
Session 5C 11.25 – 13.05: Autograding (Session chair: Carsten Kleiner) ;
Ordered Network Analysis in CS Education: Unveiling Patterns of Success and Struggle in Automated Programming Assessment ; Andres Felipe Zambrano, Maciej Pankiewicz, Amanda Barany and Ryan Shaun Baker
A Case For Reflection In Autograding ; Chad Hogg
Scalable Autograding for Quantum Programming Assignments ; Jonathan Beaumont and Kathryn Wakevainen
Improving Student Learning with Automated Assessment ; Ruben Acuna and Ajay Bansal
Session 5D 11.25 – 13.05: Ethics (Session chair: Sue Sentance) ;
With Great Power Comes Great Responsibility – Integrating Data Ethics into Computing Education ; Natalie Kiesler, Simone Opel and Carsten Thorbrügge
Student Perspectives on Using a Large Language Model (LLM) for an Assignment on Professional Ethics ; Virginia Grande, Natalie Kiesler and María AndreÍna Francisco
First Year CS Students Exploring And Identifying Biases and Social Injustices in Text-to-Image Generative AI ; Mikko Apiola, Henriikka Vartiainen and Matti Tedre
Agile Ethics: A Low Stakes, Skills-based Framework for Teaching CS Ethics ; Alexi Brooks
Session 5E 11.25 – 13.05: Tips, Techniques and Courseware (Session chair: ) ;
Simplifying multimedia programming for novice programmers: MediaLib and its learning materials ; Adam Wynn, Jingyun Wang and Andrea Valente
Learn by example in a modern embedded system course ; Rafael Corsi Ferrão, Igor dos Santos Montagner and Rodolfo Azevedo
Programming Workbook: A Collaborative Coding Fusion \\(Print and Online) for Mastering Programming Fundamentals ; Christian Servin
Individualising Assessments at Scale ; Joshua Burridge
Databases Without Databases: Projects for Including Database Concepts in Interdisciplinary Curricula with LINQ ; Nuno Fachada
14:30 — 17:30: Excursion (city tours + museum visits)
19:00: Banquet

Wednesday 10th July

Session 6A 09.00 – 10.40: Live coding (Session chair: Guido Rößling) ;
Scalable Feedback for Student Live Coding in Large Courses Using Automatic Error Grouping ; Sven Strickroth
Comparing the Experiences of Live Coding versus Static Code Examples for Students and Instructors ; Andrea Watkins, Craig S. Miller and Amber Settle
A Comparison of Student Behavioral Engagement in Traditional Live Coding and Active Live Coding Lectures ; Anshul Shah, Fatimah Alhumrani, William G. Griswold, Leo Porter and Adalbert Gerald Soosai Raj
Assessing Live Programming for Program Comprehension ; Oliver Graf, Sverrir Thorgeirsson and Zhendong Su
Session 6B 09.00 – 10.40: Tools and environments (Session chair: Natalie Kiesler) ;
Design and Evaluation of a Web-based Distributed Pair Programming Tool for Novice Programmers ; José Colin, Sébastien Hoarau, Christophe Declercq and Julien Broisin
Containerizing CS50: Standardizing Students’ Programming Environments ; David Malan
MemStep: An Interactive Tool for Constructing and Visualizing the Run-Time Memory Layout of Java Programs ; Michelle Pham, Anna Nguyen and Rebecca Schreib
The Shell Tutor: An Intelligent Tutoring System For The UNIX Command Shell And Git ; Jaxton Winder, Erik Falor, Seth Poulsen and John Edwards
Session 6C 09.00 – 10.40: Software engineering (Session chair: Cruz Izu) ;
External Projects and Partners: Addressing Challenges and Minimizing Risks from the Outset ; Stan Kurkovsky, Chad Williams, Michael Goldweber and Nathan Sommer
Code Refactoring Strategies of Third Year Software Engineering Students ; Roshan Rajapakse and Claudia Szabo
Utilizing the Constrained K-Means Algorithm and Pre-Class GitHub Contribution Statistics for Forming Student Teams ; Jialin Cui, Fangtong Zhou, Chengyuan Liu, Qinjin Jia, Yang Song and Edward Gehringer
A Comparative Analysis of GitHub Contributions Before and After An OSS Based Software Engineering Class ; Jialin Cui, Runqiu Zhang, Ruochi Li, Fangtong Zhou, Yang Song and Edward Gehringer
Session 6D 09.00 – 10.40: Student success and block-based programming (Session chair: Sean Russell) ;
Investigating Academic Confidence, Workload Stress, and Performance in a BlendFlex Computer Science Course ; Madison Book, Lina Battestilli, Sarah Khan and Elaine B Bohórquez
NextBlocks: An Interactive Block Programming Platform ; Duarte Pereira, Fernanda Barbosa and Carmen Morgado
Block-Based Programming for Mobile with Conventional Exceptions and Automatic Evaluation ; Aryobarzan Atashpendar and Steffen Rothkugel
From Visual Arts to Programming: Exploring the Impact on Achievement in Constructionist College CS1 Classes ; Oladele O. Campbell, Ismaila Temitayo Sanusi and Harrison Atagana
Session 6E 09.00 – 10.40: Working Groups (Session chair: Dennis Bouvier & Ari Korhonen) ;
WG 1: Computing Education in Africa ; Sally Hamouda, Linda Marshall, Kate Sanders, Ethel Tshukudu, Ayorkor Korsah,Sandani, Emma Dodoo, Ismaila Temitayo Sanusi, Brett Becker, Jack Parkinson, Oluwakemi Ola, Oluwatoyin AdelakunAdeyemo
WG 2: A Multi-Institutional-Multi-National Study into the Impacts of AI on Work Practices of IT Professionals and Implications for Computing Students ; Tony Clear, Åsa Cajander, Roger McDermott, Alison Clear, Ghazaleh Parvini, Monica Divitini, Tingting Zhu, Can Kultur, Maria Kasinidou, Mohammad Polash, Mats Daniels, Matt Forshaw, Niklas Humble, Styliani Kleanthous
WG 3: Experiences of Instructors Who Teach Capstone Courses in the Computing and Information Technology Fields ; Sara Hooshangi, Asma Shakil, Subhasish Dasgupta, Mirela Gutica, Mohammed Farghally, Idel Martinez-Ramos, Steve Riddle, Mark Zarb, Ellie Lovellette, Karen Davis, KellyAnn Fitzpatrick, Mohammed Seyam, Ryan Hardt
WG 4: Curriculum Analysis for Data Systems Education ; Daphne Miedema, Toni Taipalus, Abdussalam Alawini, Vangel V. Ajanovski, Svetlana Peltsverger, Martin Goodfellow, Alexandros Karakasidis, Michael Liut, Anthony Cleve, Luciano Gerber, TIffany Young
WG 5: All for One and One for All – Collaboration in Computing Education: Policy, Practice, and Professional Dispositions ; Rita Garcia, Andrew Csizmadia, Jan Pearce, Bonnie MacKellar, Brian Harrington, Tom Prickett, Angela Zavaleta Bernuy, Bedour Alshaigy, Olga Glebova, Usman Nasir, Stephanie Lunn, Konstantinos Liaskos, Raymond Pettit, Craig Stewart, Sandra Schulz
WG 6: Equity-Minded Computer Science Undergraduate Curriculum ; Ouldooz Baghban Karimi, Alice Gao, Peggy Lindner, Giulia Toti, Rutwa Engineer, Jinyoung Hur, Fiona McNeill, Shanon Reckinger, Rebecca Robinson, Anna Sollazzo, Richard Wicentowski
WG 7: What We Talk About When We Talk About K-12 Computing Education ; Carsten Schulte, Sue Sentance, Sören Sparmann, Rukiye Altin, Mor Friebroon-Yesharim, Martina Landman, Michael T. Rücker, Spruha T. Satavlekar, Angela Siegel, Matti Tedre, Laura Tubino, Henriikka Vartiainen,J. Ángel Velázquez-Iturbide, Jane Waite, Zihan Wu
Session 7A 11.25 – 12.40: Cybersecurity 2 (Session chair: Roger McDermott) ;
A User Experience Study of MeetingMayhem: a Web-Based Game to Teach Adversarial Thinking ; Shan Huang, Jiwoo Lee, Chenyan Zhao, Geoffrey Herman, Marc Olano, Linda Oliva and Alan Sherman
Design and Use of Privacy Capture-the-Flag Challenges in an Introductory Class on Information Privacy and Security ; Wolfgang Vigl and Svetlana Abramova
Equitable Access to Cybersecurity Education: A Case Study of Underserved Middle School Students ; Madison Thomas, Erynn Elmore, Brenda Chavez, Ronaisha Ruth, Charlotte Avery, Michel Cukier and Veronica Catete
Session 7B 11.25 – 12.40: Computing in schools 3 (Session chair: Michael Caspersen) ;
Customizing ChatGPT to Help Computer Science Principles Students Learn Through Conversation ; Matthew Frazier, Kostadin Damevski and Lori Pollock
Computational Thinking for Self-Regulated Learning ; Stefan Pasterk and Gertraud Benke
Students’ Motivation and Intention to Engage with Data-Driven Technologies from a CS Perspective in Everyday Life ; Lukas Höper, Carsten Schulte and Andreas Mühling
Session 7C 11.25 – 12.40: Curriculum and learning resources (Session chair: Rita Garcia) ;
Stubents: Videos Created by and for Students, Active Learning Resources in Large and Diverse Computer Science Classrooms ; Yige Chen and Bernardo Pereira Nunes
Designing a CURE for CS1 ; Kevin Buffardi, Joana Brooks and David Alexander
The CS1 Python Bakery: A Modern “Batteries Included” Open-Source Curriculum with All the Fixings ; Austin Bart, Megan Englert, John Aromando, Hye Rin Lee and Teomara Rutherford
Session 7D 11.25 – 12.40: Parsons problems (Session chair: Sara Hooshangi) ;
Evaluating Micro Parsons Problems as Exam Questions ; Zihan Wu and David Smith
Exploring the Acceptance and Effectiveness of Parsons Problems on Scaffolding CS1 Retakers ; Felipe Sanhueza, Francisco J. Gutierrez and Andrea Vásquez
Automating Personalized Parsons Problems with Customized Contexts and Concepts ; Andre del Carpio Gutierrez, Paul Denny and Andrew Luxton-Reilly
Session 7E 11.25 – 12.40: Broadening participation 1 (Session chair: Monica Divitini) ;
Broadening Computing Participation in the Navajo Nation ; Ashish Amresh, Jeffrey Hovermill, Wei Yan and Paige Prescott
Uncovering Meaningful Computing Contexts for Incarcerated College Students ; Emma Hogan, John Driscoll, Leo Porter, Adalbert Gerald Soosai Raj and William Griswold
Session 8A 14.30 – 15.20: Supporting students (Session chair: Jack Parkinson) ;
TeachNow: Enabling Teachers to Provide Spontaneous, Realtime 1:1 Help in Massive Online Courses ; Ali Malik, Juliette Woodrow, Chao Wang and Chris Piech
Building Student Support for Computing Students: How Do Students Respond to Different Models? ; Fiona McNeill, Ojaswee Bajracharya and Charlie Myszkowski
Session 8B 14.30 – 15.20: Student engagement (Session chair: Marie Devlin, ) ;
Enhancing Student Engagement in Large-Scale Capstone Courses: An Experience Report ; Asma Shakil and Paul Denny
Agora: Motivating and Measuring Engagement in Large-Class Discussions ; Hedayat Zarkoob, Siddharth Nand, Giulia Toti and Kevin Leyton-Brown
Session 8C 14.30 – 15.20: Computing education research and perception (Session chair: Rajendra K Raj) ;
Exploring Barriers and Strategies to boost Scientific Output in Computing Education in Africa: Early Insights ; Ismaila Temitayo Sanusi and Ethel Tshukudu
Exploring Perception in Computer Graphics Education ; Amani Najimudeen and Anne-Kathrin Peters
Session 8D 14.30 – 15.20: Working Groups (Session chair: Dennis Bouvier & Ari Korhonen) ;
WG8: Designing a Pedagogical Framework for Developing Abstraction Skills ; Marjahan Begum, Julia Crossley, Filip Strömbäck, Eleni Akrida, Isaac Alpizar-Chacon, Abigail Evans, Joshua B. Gross, Pontus Haglund, Violetta Lonati, Chandrika Satyavolu, Sverrir Thorgeirsson
WG9: How Are Instructors Incorporating Generative AI into Teaching Computing? ; James Prather, Juho Leinonen, Natalie Kiesler, Jaromir Savelka, Samuel Lau, Virginia Pettit, Brent Reeves, Daniel Zingaro, David H. Smith IV, Jamie Gorson Benario, Leo Porter, Narges Norouzi, Simone Opel, Stephen MacNeil, Sven Strickroth
WG10: Improving Code Quality at CS1 Level: Structure, Style and Good Practices ; Cruz Izu, Claudio Mirolo, Rodrigo Duran, Ryan Crosby, Amruth Kumar, Georgiana Haldeman, Seán Russell, Andrew Luxton-Reilly, Ric Glassey, David Liu, Anshul Shah, Eduardo Carneiro de Oliveira, Harold Connamacher, Jürgen Börstler, Olli Kiljunen, Stephanos Matsumoto
Session 8E 14.30 – 15.20: Broadening participation 2 (Session chair: Ouldooz Baghban Karimi ) ;
Capital in Computing Education: Investigating Factors Underlying Participation ; Thom Kunkeler and Aletta Nylén
Bringing Our Full Selves Into Computing: Designing, Building, and Fostering Equitable Computing Education Communities ; Francisco Enrique Vicente Castro, Earl W. Huff Jr., Amber Solomon and Briana BettinThom Kunkeler and Aletta Nylén
Closing Session 15:30

Concert, reception, and banquet will be held near the University of Milan’s headquarters, in the historic building in Via Festa del Perdono, 7 (where the main conference is held).

Keynote

Simone Martini. Teaching programming in the age of generative AI.

Simone Martini (Ph.D. in Computer Science, Pisa, 1987) is Professor of Computer Science at the University of Bologna. He has been a visiting scientist at the former Systems Research Center of Digital Equipment Corporation, Palo Alto; at Stanford University; at the École normale supérieure, Paris; at the Université Paris 13; at the University of California at Santa Cruz; and at the Collegium – Lyon Institute for Advanced Studies. The author of a textbook on the principles of programming languages, his research has focused on the foundations of programming languages for several decades. After joining the Commission on the History and Philosophy of Computing (HaPoC), his interests shifted more towards the epistemology and history of programming languages, and towards computer science education.

City tours + museum visits

  • City tours with museum visits are planned for Tuesday afternoon, accompanied by professional tour guides. Those who want to attend the tour must purchase an excursion ticket when they register (the ticket is not included in the full registration fee). It is possible to purchase extra tickets for accompanying persons. It is also possible to purchase a ticket at a time after registration (by modifying your registration via the link and confirmation number received via email upon registration).
  • Tours start in front of the University’s headquarters, via Festa del Perdono 7.
  • There are several tour options to choose from. Those who buy an excursion ticket will be later invited to choose their favorite option(s) with a specific online form:
    • Walking city tour (Duomo, Castello Sforzesco, Via Mercanti, Piazza della Scala, …)
    • Walking city tour of modern Milan (Porta Nuova, Bosco Verticale, …)
    • Walking city tour + visit to Brera Pinacoteca (art gallery)
    • Walking city tour + visit to Duomo Cathedral (Duomo museum included) and Duomo Terrace
    • Walking city tour + visit to Triennale Milano (Italian Design Museum exhibits)