Menu Close

Conference program

This is version 7 of the conference program, uploaded 7 May 2022

There will be subsequent versions, but we will endeavour to change only what absolutely must be changed

Pre-conference activities

Friday 8 July: working group collaboration

Saturday 9 July: working group collaboration and doctoral consortium

Sunday 10 July: working group collaboration and doctoral consortium

Program overview

Sunday 10 July

Evening: reception

Monday 11 July

Ireland UTC-7 UTC-4 UTC+10
09:00 01:00 04:00 18:00 Session 1: Opening (Moore)
09:30 01:30 04:30 18:30 Session 1: Keynote (Moore) Elizabeth Oldham, Trinity College Dublin. Computing in the Irish School Curriculum: What Can We Learn from a Fifty-Year Adventure?
10:00 02:00 05:00 19:00
10:30 02:30 05:30 19:30 Poster Session 1 / Refreshments
11:00 03:00 06:00 20:00 Session 2A: Software engineering Session 2B: Programming novices 1 Session 2C: Paper & panel Session 2D: Remote learning 1 Session 2E: Security 1
11:30 03:30 06:30 20:30
12:00 04:00 07:00 21:00
12:30 04:30 07:30 21:30 Lunch
13:00 05:00 08:00 22:00
13:30 05:30 08:30 22:30
14:00 06:00 09:00 23:00 Session 3A: Working groups Session 3B: Security 2 Session 3C (remote): Computing in schools Session 3D (remote): Mixed bag 1 Session 3E (remote): Programming 1
14:30 06:30 09:30 23:30
15:00 07:00 10:00 00:00
15:30 07:30 10:30 00:30 Poster Session 2 / Refreshments
16:00 08:00 11:00 01:00 Session 4A: Assessment & feedback Session 4B: Diversity Session 4C (remote): Data science & AI Session 4D (remote): Students 1 Session 4E (remote): Mixed bag 2
16:30 08:30 11:30 01:30
17:00 09:00 12:00 02:00
17:30 09:30 12:30 02:30 Session 5C: ACM-W special session on diversity Session 5D: CS2020x presentation Session 5E: Supporter presentation
18:00 10:00 13:00 03:00

Tuesday 12 July

Ireland UTC-7 UTC-4 UTC+10
09:00 01:00 04:00 18:00 Session 6: Keynote (Moore) Titus Winters, Principal Engineer at Google. The Gap Between Industry and CS Education
09:30 01:30 04:30 18:30
10:00 02:00 05:00 19:00 Session 7A: WG 2021 Session 7B: WG 2021 Session 7C: TT&C 1 Session 7D: TT&C 2
10:30 02:30 05:30 19:30 Refreshments
11:00 03:00 06:00 20:00 Session 8A: Teachers Session 8B: Programming projects Session 8C: Panel Session 8D: Programming novices 2 Session 8E: Remote learning 2
11:30 03:30 06:30 20:30
12:00 04:00 07:00 21:00
12:30 04:30 07:30 21:30 Session 9C: Supporter presentation Session 9D: Supporter presentation Session 9E: Supporter presentation – GitLab
13:00 05:00 08:00 22:00
13:30 05:30 08:30 22:30 Lunch boxes
14:00 06:00 09:00 23:00 Excursion
14:30 06:30 09:30 23:30
: : : : : : : : : : : :
18:00 10:00 13:00 03:00
18:30 10:30 13:30 03:30 Banquet

Wednesday 13 July

Ireland UTC-7 UTC-4 UTC+10
09:00 01:00 04:00 18:00 Session 10A: Retention & curriculum Session 10B: Fundamental concepts & AI Session 10C: Programming 2 Session 10D (remote): Students 2 Session 10E (remote): Programming in context
09:30 01:30 04:30 18:30
10:00 02:00 05:00 19:00
10:30 02:30 05:30 19:30 Refreshments
11:00 03:00 06:00 20:00 Session 11A: Programming 3 Session 11B: TT&C 3 Session 11C: Digital tools Session 11D (remote): Cybersecurity & digital tools Session 11E (remote) Programming 4
11:30 03:30 06:30 20:30
12:00 04:00 07:00 21:00 11C: Panel
12:30 04:30 07:30 21:30 11A: DC presentations
13:00 05:00 08:00 22:00 Lunch
13:30 05:30 08:30 22:30
14:00 06:00 09:00 23:00
14:30 06:30 09:30 23:30 Session 12: Keynote (Moore) Letizia Jaccheri, Norwegian University of Science and Technology (NTNU). Gender Issues in Computer Science Research, Education, and Society
15:00 07:00 10:00 00:00
15:30 07:30 10:30 00:30 Session 12: Closing & awards (Moore)
16:00 08:00 11:00 01:00
16:30 08:30 11:30 01:30

Program detail

Monday 9-10.30 — Session 1 — Moore

  • Opening (30min)
  • Keynote (60min) Elizabeth Oldham, Trinity College Dublin. Computing in the Irish School Curriculum: What Can We Learn from a Fifty-Year Adventure?

Monday 11-12.30 — Session 2

Session 2A: Software engineering (B002)

  • POGIL-like learning in undergraduate software testing and DevOps – A pilot study; Bhuvana Gopal and Steve Cooper
  • Using or Misusing? Introducing Misuse Cases in a Software Engineering Course for Undergraduate Engineering Students; Sabrina Jahn, Nicolas Kaul and Jürgen Mottok
  • Teaching Test-Writing as a Variably-Scaffolded Programming Pattern; Nelson Lojo and Armando Fox

Session 2B: Programming novices 1 (B003)

  • Case studies on the use of storyboarding by novice programmers; Ally Limke, Alex Milliken, Isabella Gransbury, Amy Isvik, Veronica Catete, Chris Martens, Thomas Price and Tiffany Barnes
  • Experience Report: Identifying Unexpected Programming Misconceptions with a Computer Systems Approach; Fionnuala Johnson, Stephen McQuistin, John O’Donnell and Quintin Cutts
  • Students’ Behavioral Intention to Use Gradual Programming Language Hedy: A Technology Acceptance Model; Sabiha Yeni and Anna van der Meulen

Session 2C: Paper & panel (B004)

  • Game-Based Teaching of Basic Hardware Components With an Educational Virtual Reality at Different Levels of Immersion; Andreas Dengel, Andrea Auer, Patrick Urlbauer and Tim Läufer
  • Panel (60min) Are We There Yet? Incorporating Climate Change into CSEd; Bedour Alshaigy, Birgit Krogstie, Anne-Kathrin Peters and Ian Pollock

Session 2D: Remote learning 1 (Lynch)

  • ShellOnYou: learning by doing Unix command line; Vincent Berry, Arnaud Castelltort, Chrysta Pelissier, Marion Rousseau and Chouki Tibermacine
  • Broadening Participation in Computing: Experiences of an online programming workshop for African Students; Ethel Tshukudu, Sofiat Olaosebikan, Alexandrina Pancheva, Stephen McQuistin, Kenechi Omeke, Maha Al-Anqoudi and Lydia John Jilantikiri
  • pseuCo Book: An Interactive Experience; Felix Freiberger

Session 2E: Security 1 (Moore)

  • Toward an Automatic Exploit Generation Competition for an Undergraduate Binary Reverse Engineering Course; Tj Oconnor, Carl Mann, Tiffanie Petersen, Isaiah Thomas and Chris Stricklan
  • Process Mining Analysis of Puzzle-Based Cybersecurity Training; Martin Macák, Radek Ošlejšek and Barbora Buhnova
  • Cryptography in Grade 10: Core Ideas with Snap! and Unplugged; Michael Lodi, Marco Sbaraglia and Simone Martini

Monday 2-3.30 — Session 3

Session 3A: Working group presentations (10min each) (B002)

  • Stop Reinventing the Wheel! Leveraging Community Software in CS Education; Jeremiah Blanchard, John R Hott, Bob Edmison, Brian Plancher, Oscar Karnalim, Rebecca Carroll, Richard Glassey, Sean Russell and Vincent Berry
  • Embedding Vendor Certifications in the Cloud Computing Curriculum: Scope, Strategy and Perceptions; Jim Paterson, Joshua Adams, Derek Foster, Ouldooz Baghban Karimi, Zain Kazmi, Ruth Lennon, Sajid Nazir, Lee Stott and Laurie White
  • A Multi-institutional Multi-national Study of the Effectiveness of Parsons Problems; Barbara Ericson, Paul Denny, James Prather, Rodrigo Duran, Arto Hellas, Juho Leinonen, Craig Miller, Briana Morrison, Jan Pearce and Susan Rodger
  • The Impact of COVID on the Student Learning Experience: How COVID has Shaped the Educational Landscape in which Students Find Themselves; Angela Siegel, Mark Zarb, Ellie Lovellette, Celine Latulipe, Alice Gao, Debbie Meharg, Fiona McNeill, Brent Crane and Emma Anderson
  • What we talk about when we talk about programs; Violetta Lonati, Andrej Brodnik, Andrew Csizmadia, Claudio Mirolo, Henry Hickman, Liesbeth De Mol, Matti Tedre, Mattia Monga, Therese Keane and Tim Bell
  • Steps learners take when solving programming tasks, and how learning environments (should) respond to them; Johan Jeuring, Hieke Keuning, Samiha Marwan, Dennis Bouvier, Cruz Izu, Natalie Kiesler, Teemu Lehtinen, Dominic Lohr, Andrew Petersen and Sami Sarsa
  • Models for computer science teacher preparation: Lessons from the globe; Aman Yadav, Cornelia Connolly, Marc Berges, Christos Chytas, Crystal Franklin, Raquel Hijón Neira, Anne Leftwich, Victoria Macann, Lauren Margulieux and Jayce R Warner
  • Making Visible and Modeling the Underrepresented: Teachers’ Reflections on Their Role Modeling in Higher Education; Virginia Grande, Päivi Kinnunen, Anne-Kathrin Peters, Matthew Barr, Åsa Cajander, Mats Daniels, Amari Lewis, Mihaela Sabin, Matilde Sánchez-Peña and Neena Thota
  • Professional Accreditation and Competency-Based Computing Education; Rajendra K Raj, John Impagliazzo, Sherif Aly Ahmed, David S Bowers, Harold Connamacher, Stan Kurkovsky, Bonnie MacKellar, Tom Prickett, Maíra Marques Samary and Krassen Stefanov

Session 3B: Security 2 (B003)

  • XSS for the Masses: Integrating Security in a Web Programming Course using a Security Scanner; Lwin Khin Shar, Christopher M Poskitt, Kyong Jin Shim and Leonard Li Ying Wong
  • Impact of Capture The Flag (CTF)-style vs Traditional Exercises in an Introduction to Computer Security Class; Stephen Cole
  • Towards Understanding the Skill Gap in Cybersecurity; Francois Goupil, Pavel Laskov, Irdin Pekaric, Michael Felderer, Alexander Duerr and Frederic Thiesse

Session 3C: Computing in schools (B004 — remote presentations)

  • Evaluation of a Sixth-Grade Computing Textbook; Emanuele AF Mascarenhas and Roberto A Bittencourt
  • A Case Study of Middle Schoolers’ Use of Computational Thinking Concepts and Practices during Coded Music Composition; Yifan Zhang, Douglas Lusa Krug, Chrystalla Mouza, David C Shepherd and Lori Pollock
  • Experience with Integrating Computer Science in Middle School Mathematics; Ashley Gannon, Mohsen Gavahi, Xin Yuan, David Whalley, Sherry Southerland, Christine Andrews-Larson and Ellen Granger

Session 3D: Mixed bag 1 (Lynch — remote presentations)

  • A Study of Worked Examples for SQL programming; Kamil Akhuseyinoglu, Ryan Hardt, Jordan Barria-Pineda, Peter Brusilovsky, Kerttu Pollari-Malmi, Teemu Sirkiä and Lauri Malmi
  • Gidayu: visualizing automaton and their computations; Tiago Cogumbreiro and Gregory Blike
  • Proof Blocks:  Autogradable Scaffolding Activities for Learning to Write Proofs; Seth Poulsen, Mahesh Viswanathan, Geoffrey Herman and Matthew West

Session 3E: Programming 2 (Moore — remote presentations)

  • Network Visualization and Assessment of Student Learning about Conditionals; Nathan Hurtig, Joseph Hollingsworth, Sarah Blankenship, Eileen Kraemer, Murali Sitaraman and Jason Hallstrom
  • Check It Off: Exploring the Impact of a Checklist Intervention on the Quality of Student-authored Unit Tests; Gina R Bai, Kai Presler-Marshall, Thomas W Price and Kathryn T Stolee
  • Improving TA Feedback on In-Class Coding Assignments for Introductory Computer Science; Amy Cook, Vinhthuy Phan and Alistair Windsor

Monday 4-5.30 — Session 4

Session 4A: Assessment & feedback (B002)

  • Self-Assessing Creative Problem Solving for Aspiring Software Developers: A Pilot Study; Wouter Groeneveld, Lynn Van den Broeck, Joost Vennekens and Kris Aerts
  • Can Students Review Their Peers? Comparison of Peer and Instructor Reviews; Nea Pirttinen and Juho Leinonen
  • Mastery Learning and Specs Grading in Discrete Math; Ella Tuson and Timothy Hickey

Session 4B: Diversity (B003)

  • Running an Online Synchronous Culturally Responsive Computing Camp for Middle School Girls; Jaemarie Solyst, Tara Nkrumah, Angela Stewart, Amanda Buddemeyer, Erin Walker and Amy Ogan
  • Learning about the Experiences of Chicano/Latino Students in a Large Undergraduate CS program; Amari N. Lewis, Joe Gibbs Politz, Kristen Vaccaro and Mia Minnes
  • Using An Interactive Theater Intervention To Promote Gender Inclusion in Computer Science; Scott Leutenegger, Chris Gauthierdickey, Rebecca Brown Adelman, Trent Norman, Rebecca Atadero, Karen Rambo-Hernandez and Christina Paguyo

Session 4C: Data science & AI (B004 — remote presentations)

  • Data Science Course Projects with Peer Challenges: An Experience Report; Wensheng Wu
  • The Landscape of Teaching Resources for AI Education; Stefania Druga, Nancy Otero and Amy J Ko
  • Experience Report on a Student-Organized AI Course; Sebastian Krings

Session 4D: Students 1 (Lynch — remote presentations)

  • Investigating Internship Experiences of Data Science Students for Curriculum Enhancement; Wensheng Wu
  • “It depends on whether or not I’m lucky”: How students in an introductory programming course discover, select, and assess the utility of web-based resources; David Wong-Aitken, Diana Cukierman and Parmit Chilana
  • Toward more generalizable CS and CT instruments: Examining the interaction of country and gender at the middle grades level; Arif Rachmatullah, Jessica Vandenberg and Eric Wiebe

Session 4E: Mixed bag 2 (Moore — remote presentations)

  • RISC-V Console: A Containerized RISC-V Based Game Console Emulator for Education; Christopher Nitta, Aaron Kaloti and Shuotong Wang
  • Experience Report: Standards-Based Grading at Scale in Algorithms; Lijun Chen, Joshua A Grochow, Ryan Layer and Michael Levet
  • An Exploration of Student-Tutor Interactions in Computing; Sophia Krause-Levy, Rachel S Lim, Ismael Villegas Molina, Yingjun Cao and Leo Porter

Monday 5.30-6.30 — Session 5

Session 5C ACM-W Special Session on diversity (60min) (B004)

Session 5D CS202X presentation (60min) (Lynch)

Session 5E Supporter presentation (30min) (Moore)

Tuesday 9-10 — Session 6 — Moore

  • Keynote (60min) Titus Winters, Principal Engineer at Google. The Gap Between Industry and CS Education

Tuesday 10-10.30 — Session 7

Session 7A: ITiCSE 2021 WG report (B002)

  • Professional Competencies in Computing Education: Pedagogies and Assessment; Rajendra K Raj, Mihaela Sabin, John Impagliazzo, David Bowers, Mats Daniels, Felienne Hermans, Natalie Kiesler, Amruth N Kumar, Bonnie MacKellar, Renée McCauley, Syed Waqar Nabi and Michael Oudshoorn

Session 7B: ITiCSE 2021 WG report (B003)

  • Designing Dissemination and Validation of a Framework for Teaching Cloud Fundamentals; James Paterson, Joshua Adams, Laurie White, Andrew Csizmadia, D Cenk Erdil, Derek Foster, Mark Hills, Zain Kazmi, Karthik Kuber, Sajid Nazir, Majd Sakr and Lee Stott

Session 7C: Tips, Techniques, & Courseware 1 (15min each) (B004)

  • First Assignment in a Scalable Computing Course; Arnold Rosenbloom
  • A Full Stack MMOG as a two part Web Development Assignment; Arnold Rosenbloom

Session 7D: Tips, Techniques, & Courseware 2 (15min each) (Lynch)

  • Using Scaffolding to Simplify FOSS Adoption; Stan Kurkovsky
  • DBSnap 2: New Features to Construct Database Queries by Snapping Blocks; Yasin Silva

Tuesday 11-12.30 — Session 8

Session 8A: Teachers (B002)

  • An Analysis of Middle Grade Teachers’ Debugging Pedagogical Content Knowledge; Jennifer Tsan, David Weintrop and Diana Franklin
  • Developing K-8 Computer Science Teachers’ Content Knowledge, Self-efficacy, and Attitudes through Evidence-based Professional Development; Gwen Nugent, Keting Chen, Leen-Kiat Soh, Guy Trainin and Wendy Smith
  • Teacher Education and Computational Thinking: Measuring preservice teacher conceptions and attitudes; Aman Yadav, Elisa Nadire Caeli, Ceren Ocak and Victoria Macann

Session 8B: Programming projects (B003)

  • Factors Affecting Project Selection in an Open Source Capstone; Grant Braught and Farhan Siddiqui
  • Open-Source Internships With Industry Mentors; Tyler Menezes, Alex Parra and Mingjie Jiang
  • Scaffolding Young Learners’ Open-Ended Programming Projects with Planning Sheets; Jennifer Tsan, Donna Eatinger, Alex Pugnali, David Gonzalez Maldonado, Diana Franklin and David Weintrop

Session 8C: Panel (B004)

  • “Panel (60min) Perspectives on Dispositions in Computing Competencies; John Impagliazzo, Natalie Kiesler, Amruth Kumar, Bonnie Mackellar, Rajendra K Raj and Mihaela Sabin”

Session 8D: Programming novices 2 (Lynch)

  • 115 ways not to say Hello, World!: Syntax errors observed in a large-scale online CS0 Python course; Bryn Jeffries, Jung A Lee and Irena Koprinska
  • A Resource to Support Novices Refactoring Conditional Statements; Cruz Izu, Paul Denny and Sayoni Roy
  • Using the right approach: Exploring a new pedagogy using games and a domain-specific teaching language in CS0; Jennifer Parham-Mocello, Aiden Nelson and Martin Erwig

Session 8E: Remote learning 2 (Moore)

  • Experience with Abrupt Transition to Remote Teaching of Embedded Systems; Jan Koniarik, Daniel Dlhopolček and Martin Ukrop
  • Impact of course scheduling on student performance in remote learning; Jacek Marciniak, Andrzej Wójtowicz, Barbara Kołodziejczak, Marcin Szczepański and Anna Stachowiak
  • The Effect of the COVID-19 Pandemic on Student Participation in an Undergraduate Networking Course; Daniel Fokum

Tuesday 12.30-1.30 — Session 9

Session 9C: Supporter presentation (60min) (B004)

Session 9D: Supporter presentation (60min)  (Lynch)

Session 9E: Supporter presentation (60min)  (Moore)

  • DevOps in the classroom: Filling the gap between Industry and CS Education; Christina Hupy and PJ Metz, GitLab

Wednesday 9-10.30 — Session 10

Session 10A: Retention & curriculum (B002)

  • Who Continues in a Series of Lifelong Learning Courses?; Sami Sarsa, Arto Hellas and Juho Leinonen
  • PreSS: Predicting Student Success Early in CS1. A Pilot International Replication and Generalization Study.; Keith Quille, Soohyun Nam Liao, Eileen Costelloe, Keith Nolan, Aidan Mooney and Kartik Shah
  • Integration of Practical Computing Skills and Co-curricular Activities in the Curriculum; Sara Hooshangi, Ryan Buxton and Margaret Ellis

Session 10B: Fundamental concepts & CT (B003)

  • Modelling the Use of Abstraction in Algorithmic Problem Solving; Cruz Izu
  • Semaphore or Metaphor? Exploring Concurrent Students’ Conceptions of and with Analogy; Briana Bettin, Linda Ott and Julia Hiebel
  • Bebras-inspired computational thinking primary school resources co-created by computer science academics and teachers; Taina Lehtimaki, Rosemary Monahan, Aidan Mooney, Kevin Casey and Thomas Naughton

Session 10C: Programming 2 (B004)

  • Integrating Videos with Programming Practice; Kevin Buffardi and Richert Wang
  • An Empirical Analysis of Code-Tracing Concepts; Vanesa Getseva and Amruth Kumar
  • Adaptive Parsons Problems as Active Learning Activities During Lecture; Barbara Ericson and Carl Haynes-Magyar

Session 10D: Students 2 (Lynch — remote presentations)

  • Exploring Learner Resilience and Performance of First-Year Computer Science Undergraduate Students during the COVID-19 Pandemic; Tom Crick, Tom Prickett and Jill Bradnum
  • Increasing Students’ Persistence in Computer Science through a Lightweight Scalable Intervention; Bita Akram, Susan Fisk, Spencer Yoder, Cynthia Hunt, Thomas Price, Lina Battestilli and Tiffany Barnes
  • Computing Educational Programmes with more Women are more about People & less about Things; Paweł Grabarczyk, Alma Rosager Freiesleben, Amanda Bastrup and Claus Brabrand

Session 10E: Programming in context (Moore — remote presentations)

  • Teaching Programming for First-Year Data Science; Joshua Burridge and Alan Fekete
  • Relationship Between Spatial Skills and Performance in Introductory Computer Graphics; Ken Liu, Burkhard Wuensche and Andrew Luxton-Reilly
  • Programming to Learn: Logic and Computation from a Programming Perspective; Matthew Farrugia-Roberts, Bryn Jeffries and Harald Sondergaard

Wednesday 11-1 — Session 11

Session 11A: Programming 3 and Doctoral consortium presentations (B002)

  • A Comparative Study of Programming Competencies in Vocational Training and Higher Education; Natalie Kiesler and Carsten Thorbrügge
  • A Clustering Method To Detect Disengaged Students From Their Code Submission History; Erno Lokkila, Athanasios Christopoulos and Mikko-Jussi Laakso
  • The Impact of Remote Pair Programming in an Upper-Level CS Course; Zachariah Beasley and Ayesha Johnson
  • Doctoral consortium presentations (3min each)
    • Getting computer science students to become ‘Test Infected’; Niels Doorn
    • Automated Grading and Feedback of Programming Assignments; Marcus Messer
    • Enhancing Girls’ Feeling of Belonging to Computer Science; Kai Marquardt
    • How Do Students Learn to Program? Investigating Theory and Practice with Learning Analytics; Julie Smith
    • Investigating Effectiveness of Various Pair Programming Modes for Female High School Students; Isabella Gransbury
    • The Co-Design of An Outreach Initiative to Attract Females into Higher Education Computer Science; Fiona Redmond
    • Code Beats – Teaching Computer Programming via Hip Hop Beats; Douglas Lusa Krug
    • Developing and Evaluating Scaffolding for Student-Generated Analogies in CS1; Colton Harper
    • A Longitudinal Study Following CS Students’ Progression; Camilla Björn
    • Incorporating Focus to enhance staff-student interactions in formative feedback; Bansri Amish Modi
    • Leveraging Co-Creation for Computing-Infused Lessons; Amy Isvik

Session 11B: Tips, Techniques, & Courseware 3 (15min each) (B003)

  • RDeF: Prosuming Interactive Stories to Train RDF and SPARQL; Christian Fleiner
  • A Capture The Flag (CTF) Platform and Exercises for an Intro to Computer Security Class; Zack Kaplan, Ning Zhang and Stephen Cole
  • Mix-and-Match MCQs: Four for the price of one; Helen Purchase
  • Strype: bridging from blocks to Python, with micro:bit support; Michael Kölling
  • Hackathons As A Tool For Authentic Learning; Mairéad Hogan
  • A Playful Approach to Learn Scrum through Distant Collaboration using Online Whiteboards; Kiev Gama
  • Eliciting Course Feedback through a Bug Bounty Program; Amanpreet Kapoor
  • Using Visual Studio Code in the Cloud with Docker Containers: Standardizing Students’ Programming Environments with GitHub Codespaces; David J. Malan

Session 11C: Digital tools + panel (B004)

  • DBSnap-Eval: Identifying Database Query Construction Patterns; Yasin Silva, Alexis Loza and Humberto Razente
  • Tutors to Practice the Process of Programming; Amruth Kumar
  • Panel (60min) Developing a Human Centred AI Masters: the Good, the Bad and the Ugly; Keith Quille, Barry Feeney, Monica Zuccarini, Tarry Singh, Huib Aldewereld and Stefano Marrone

Session 11D: Cybersecurity & digital tools (Lynch — remote presentations)

  • Simulation-Based Learning via Cisco Packet Tracer to Enhance the Teaching of Computer Networks; Jordan Allison
  • Exploring How Students Solve Open-ended Assignments: A Study of SQL Injection Attempts in a Cybersecurity Course; Charles Koutcheme, Artturi Tilanterä, Aleksi Peltonen, Arto Hellas and Lassi Haaranen
  • Jask: Generation of Questions About Learner’s Code in Java; André Santos, Tiago Soares, Nuno Garrido and Teemu Lehtinen
  • Catnip: An Automated Hint Generation Tool for Scratch; Benedikt Fein, Florian Obermüller and Gordon Fraser

Session 11E: Programming 4 (Moore — remote presentations)

  • Project-Based Collaborative Learning Enhances Students’ Programming Performance; Soonja Yeom, Nicole Herbert and Riseul Ryu
  • From Specification to Implementation in CS101 (Position Paper); Aamod Sane, Anuradha Laxminarayan, Rustom Mody, Abhijat Vichare and Jayaraman Vk
  • Privately Executable Examples; Viraj Kumar

Wednesday 2.30-5 — Session 12 — Moore

  • Keynote (60min) Letizia Jaccheri, Norwegian University of Science and Technology (NTNU). Gender Issues in Computer Science Research, Education, and Society
  • Closing & presentations (90min)